ZADZWOŃ DO NAS - 12 352 25 25

Usuwanie polipów z nosa - polipektomia nosa

Zabiegi usuwania polipów nosa w naszym szpitalu w Krakowie przeprowadzane są przez doświadczonego lekarza laryngologa. Polipektomia nosowa pozwala na przywrócenie drożności przewodów nosowych oraz poprawę komfortu oddychania. 

Umów wizytę u laryngologa wykonującego zabiegi usuwania polipów nosa w Krakowie

Wybierz lekarza i umów wizytę przez www lub ZADZWOŃ: 12 352 25 25.

dr n.med. Jolanta Gawlik - laryngolog


dr n.med. Jolanta Gawlik - laryngolog

 

Kwalifikacja do zabiegu polipektomii

Kwalifikacja do usunięcia polipów odbywa się na podstawie oceny wielkości i liczby wykrytych polipów podczas wziernikowania nosa. Czasami lekarz może zadecydować o konieczności wykonania tomografii komputerowej zatok przynosowych. Przeciwskazaniami do zabiegu jest obniżona krzepliwość krwi, skazy krwotoczne oraz czynna infekcja dróg oddechowych. 

Usuwanie polipów z nosa - jak przebiega zabieg?

Polipy usuwane są za pomocą miniaturowych narzędzi wprowadzanych przez nozdrza nosa. Laryngolog zakłada na polip specjalną pętlę, którą następnie zaciska u jego podstawy. W razie potrzeby może również posłużyć się specjalnymi kleszczykami. Usunięcie polipów z reguły wywołuje niewielkie krwawienie, dlatego lekarz jeszcze na sali zabiegowej zakłada tamponadę nosa, która powinna być utrzymana przez 1-2 doby po zabiegu. 

W jakim znieczuleniu przeprowadza się zabieg usunięcia polipów nosa?

Polipektomię przeprowadza się w znieczuleniu ogólnym albo w znieczuleniu miejscowym z równoległą sedacją pacjenta (podaniem środków uspokajających). 

Ile trwa zabieg wycięcia polipów nosa?

Polipektomia trwa zwykle około 30-45 minut. Zabieg może się przedłużyć, jeżeli występują mnogie polipy lub polipy w trudno dostępnej lokalizacji. 

Rekonwalescencja po polipektomii nosowej

Po zabiegu polipektomii przez 2-3 dni może występować niedrożność nosa, co jest związane z pooperacyjnym obrzękiem tkanek i stymulacją naturalnych procesów gojenia. W tym okresie w okolicy nosa można stosować zimne okłady, wskazane jest picie chłodnych napojów. Należy unikać spożywania gorących potraw oraz ekspozycji na silne światło słoneczne. Docelowa drożność nosa zostaje przywrócona po około 2-3 tygodniach od procedury usunięcia polipów. 

W pierwszym tygodniu po wycięciu polipów z nosa może wydobywać się śluzowo-krwista wydzielina. Jest to zjawisko normalne pod warunkiem, że nie dojdzie do typowego krwotoku z nosa. W takim przypadku należy pilnie skonsultować się z lekarzem przeprowadzającym zabieg. 

W okresie rekonwalescencji wskazany jest odpoczynek. Nie należy podejmować intensywnego wysiłku fizycznego do czasu pełnego wygojenia błony śluzowej i przywrócenia pełnej drożności nosa. Ponadto należy zrezygnować z palenia tytoniu, przebywania w zadymionych pomieszczeniach, a także unikać kontaktu z osobami z aktywną infekcją dróg oddechowych. 

-

Czym są i jak wyglądają polipy w nosie?

Polipy nosa to niewielkie uwypuklenia przypominające uszypułowane guzki, rozwijające się w obrębie błony śluzowej nosa lub zatok przynosowych. Polipy są łagodnymi, niezłośliwymi zmianami, które mogą występować w nosie pojedynczo lub mnogo. Polipy nosa są zwykle miękkie i mają kształt łezki lub winogrona. Początkowo polipy nie dają żadnych objawów, ale wraz z powiększaniem się ich rozmiarów może dojść do różnych powikłań i wystąpienia związanych z tym objawów. 

Polipy w nosie - objawy:

Najczęstsze objawy polipów nosa to:

  1. Niedrożność nosa - trudności w oddychaniu przez nos, uczucie zatkanego nosa.
  2. Zwiększona ilość wydzieliny z nosa, przewlekły katar niezwiązany z przeziębieniem, kichanie - związane z podrażnieniem błony śluzowej nosa,   
  3. Zaburzenia smaku i węchu (u niektórych pacjentów), 
  4. Kaszel, podrażnienie gardła, gdy duży polip usytuowany jest w tylnej części jamy nosowej. 

Przyczyny powstawania polipów w nosie

Do rozwoju polipów w jamie nosowej lub zatokach może dojść w wyniku:

  • przewlekłego zapalenia błony śluzowej nosa, 
  • alergicznego nieżytu nosa, 
  • przewlekłego zapalenia zatok przynosowych,
  • posiadania predyspozycji genetycznych do powstawania polipów. 

Rejestracja Wizyty

Spis treści

Kontakt

ul. Dworska 1B, 30-314 Kraków
[email protected]


Szpital Dworska - Kraków

Godziny otwarcia

Poniedziałek:
7:30 - 20:30
Wtorek:
7:30 - 20:30
Sroda:
7:30 - 20:30
Czwartek:
7:30 - 20:30
Piątek:
7:30 - 20:30
Sobota:
7:30 - 14:00
Niedziela:
nieczynne
lokalizacja parkingu

Parking koło Szpitala Dworska - wjazd od ulicy Bułhaka