Chirurgia ogólna

Wycięcie wrastającego paznokcia

Wrastający paznokieć polega na wrastaniu bocznej części płytki paznokciowej pod skórę. Wrastanie paznokcia zachodzi najczęściej w obrębie dużego palca stopy. Objawami wrastającego paznokcia są dolegliwości bólowe z boku palucha na granicy paznokcia, które wynikają z mechanicznego podrażnienia i rozwoju zapalenia. Istnieją różne metody leczenia wrastającego paznokcia. Początkowe stadia mogą być leczone za pomocą specjalnej klamry zakładanej na paznokieć przez podologa. Jeśli zabiegi podologiczne pozostają nieskuteczne lub stopień wrastania i zniekształcenia paznokcia jest znaczny, wskazane jest chirurgiczne wycięcie paznokcia. Zabieg chirurgiczny znajduje ponadto zastosowanie w leczeniu urazów paznokcia i schorzeń powodujących nieodwracalne zniszczenie płytki paznokciowej.

 

Jak wygląda wrastający paznokieć?

Jak rozpoznać wrastanie paznokcia? Do typowych objawów można zaliczyć:

 1. kłujący lub piekący ból przy styku paznokcia z opuszką palucha,
 2. zaczerwienienie, opuchnięcie palucha,
 3. widok „dzikiego mięsa”, z tkanki może sączyć się ropa,
 4. objawy nasilają się podczas noszenia butów uciskających duży paluch.

Wrastający paznokieć – przyczyny

Do najczęstszych przyczyn rozwoju wrastającego paznokcia należą:

 1. ucisk paznokcia przez zbyt wąskie obuwie,
 2. nieprawidłowe przycinanie paznokci (zamiast cięcia w linii prostej przycinanie rogów paznokcia),
 3. nieumięjętne przycinanie skórek, czyszczenie brudu pod paznokciem ostrymi narzędziami,
 4. uraz mechaniczny, np. upadek ciężkiego przedmiotu na paluch,
 5. wrodzone predyspozycje do nieprawidłowego wzrostu paznokcia.

Wskazania do wycięcia paznokcia

Chirurgiczne leczenie wrastającego paznokcia stanowi ostatnią deskę ratunku – powinno być wykonywane w ostateczności. Wskazaniem do wycięcia paznokcia jest zaawansowane stadium schorzenia lub brak powodzenia leczenia zachowawczego prowadzonego w gabinecie podologa.

Chirurgiczne wycięcie paznokcia – inne wskazania

Częściowe lub całkowite usunięcie płytki paznokciowej wykonuje się także w stanach:

 1. dużego krwiaka podpaznokciowego (np. wskutek urazu),
 2. ciała obcego pod paznokciem, gdy nie jest możliwa jego ewakuacja zachowawczymi metodami,
 3. zmiany wskazującej na proces nowotworowy,
 4. zaawansowanego stopnia grzybica paznokcia nie dająca się leczyć zachowawczo,
 5. duże deformacje płytki paznokciowej wywołujące stan zapalny przy braku efektów leczenia podologicznego
 6. uszkodzenie łożyska paznokcia.

Przebieg zabiegu usunięcia paznokcia

Zabieg wycięcia wrastającego paznokcia przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym. W trakcie zabiegu pacjent nie czuje palucha, dzięki czemu usunięcie paznokcia jest całkowicie bezbolesne. Chirurg unosi i oddziela paznokieć od łożyska – posługuje się przy tym specjalnymi miniaturowymi narzędziami dedykowanymi mini-zabiegom. Usuwa ziarninę zapalną oraz obumarłe tkanki pod i z boku paznokcia. Paznokieć może zostać usunięty częściowo (np. tylko boczna część paznokcia) lub całkowicie. W niektórych przypadkach konieczne jest założeniu kilku szwów. Na końcu rana zostaje zabezpieczona opatrunkiem. Zabieg usunięcia paznokcia trwa około 15-20 minut.

Postępowanie po zabiegu

Po zabiegu wycięcia płytki paznokciowej nie ma konieczności hospitalizacji. Pacjent może opuścić szpital zaraz po zabiegu, pamiętając aby nadmiernie nie przeciążać kończyny. Wskazane jest zapewnienie sobie transportu do domu. Przez kilka dni po zabiegu należy kłaść nogę tak, aby stopa znajdowała się powyżej poziomu biodra. Można również stosować zimne okłady z kostek lodu zawiniętych w ręcznik. Pozwoli to ograniczyć obrzęk i dyskomfort związany z gojeniem się rany. Należy stosować zalecone przez lekarza leki, np. antybiotyk. Wskazane jest dbanie o higienę stopy – prysznic i dezynfekcja rany specjalnym środkiem do przemywania ran oraz zmiana opatrunku. Przez pierwszy tydzień nie wolno całkowicie moczyć stopy w trakcie kąpieli. Jeśli w trakcie zabiegu założono szwy, ich zdjęcie następuje na kontroli lekarskiej 10-14 dni po zabiegu. Niezależnie od tego, należy się zgłosić do lekarza w razie podejrzenia wystąpienia infekcji rany. Objawy zakażenia rany to: żywa bolesność, wzmożone ocieplenie, zaczerwienie skóry, obecność wydzieliny z rany pooperacyjnej oraz gorączka. Do czasu pełnego wygojenia się rany należy nosić otwarte obuwie lub buty z szerokimi czubkami swobodnie mieszczące duży palec u nogi. Należy również ograniczyć uprawianie sportu związane z bieganiem i nagłymi zmianami kierunku biegu.

Najczęściej zadawane pytania o usunięcie wrastającego paznokcia:

{faqs cat=142}

Reklamy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *