ZADZWOŃ DO NAS - 12 352 25 25

USG dłoni i nadgarstka w Krakowie CENA: 235-300 zł

USG nadgarstka i dłoni pozwala na precyzyjną diagnostykę przyczyn dolegliwości bólowych ręki zgłaszanych przez pacjenta. USG nadgarstka najczęściej wykonuje się celem oceny kanału nadgarstka (podejrzenie cieśni - ucisku nerwu pośrodkowego) lub w celu oceny uszkodzeń więzadeł i pozostałych struktur po upadkach na rękę. USG dłoni pozwala wykryć urazy ścięgien mięśni przebiegających w obrębie ręki oraz wykryć obecność guzków (np. ganglionów). Ponadto USG ręki umożliwia ocenę powikłań pozapalnych tkanek miękkich w przebiegu reumatoidalnego zapalenia stawów. Ze względu na równoczesne występowanie objawów w obu obszarach, bardzo często USG nadgarstka i USG ręki wykonuje się łącznie, dzięki czemu lekarz może zdiagnozowac pacjenta trafnie i kompleksowo.  

Szczegółowe informacje dotyczące USG nadgarstka i USG ręki znajdziesz w NOWA ORTOPEDIA -> USG NADGARSTKA I RĘKI.

Umów wizytę teraz - do lekarza, który wykonuje USG nadgarstka i USG dłoni w naszym szpitalu

Wybierz lekarza i umów wizytę przez www lub ZADZWOŃ: 12 352 25 25.

dr n.med. Hubert Laprus - spec. ortopeda


dr n.med. Hubert Laprus - spec. ortopeda, Kraków

lek.med. Konrad Kwolek - spec. ortopeda


lek.med. Konrad Kwolek - spec. ortopeda, Kraków

 
USG nadgarstka - ręka i USG

Kiedy warto wykonać USG nadgarstka - wskazania do badania

  • ból nadgarstka po upadku, 
  • podejrzenie skręcenia nadgarstka - uszkodzenia więzadeł stabilizujących nadgarstek, 
  • nawracający obrzęk stawu nadgarstka,
  • podwichnięcie stawu nadgarstka,
  • ból nadgartka po podłożu zapalnym (stały ból nawracający w pewnych okresach czasu, stały, również w nocy), 
  • dolegliwości związane z przeciążeniem stawu nadgarstka sportem, pracą przy komputerze, pracą fizyczną, 
  • promieniowanie bólu z okolicy nadgarstka do ręki i palców, 
  • utrata siły chwytu, osłabienie ręki i towarzyszący ból okolicy nadgarstka, 
  • zniekształcenie obrysu nadgarstka, 
  • wyczuwalny guzek na nadgarstku, 
  • Kiedy warto zgłosić się na badanie USG ręki?

Kiedy zgłosić się na badanie USG ręki?

  • urazy ręki (upadek na rękę, spadnięcie ciężkiego przedmiotu na rękę, przykleszczenie ręki), 
  • przewlekłe dolegliwości bólowe ręki, 
  • zniekształcenie palców, bóle stawów rąk, 
  • wypukłość, guzek na grzebietowej stronie ręki,
  • podejrzenie wbicia się drobnego ciała obcego w skórę ręki,
  • brak możliwości poruszania palcem ręki. 

Jak wygląda badanie USG nadgarstka i ręki?

USG należy do nieinwazyjnych metod diagnostycznych, co oznacza, że badaniu bez przeszkód mogą poddać się kobiety w ciąży i osoby starsze. USG wykorzystuje bezpieczne dla organizmu fale ultradźwiękowe, które są generowane przez głowicę przykładaną do okolicy nadgarstka i ręki. Struktury anatomiczne w postaci szaro-biało-czarnych obrazów są uwidaczniane w czasie rzeczywistym na ekranie monitora. USG jest bezbolesne i trwa około 10-15 minut, choć w przypadku złożonych urazów ręki lub schorzeń obejmujących nadgarstek i całą dłoń badanie może się przedłużyć.  

USG kanału nadgarstka - badanie pod kątem zespołu cieśni

Dzięki postępowi technicznemu w zakresie sprzętu i oprogramowania ultrasonografia wysokiej rozdzielczości stała się jedną z najważniejszych technik obrazowania nerwów obwodowych. W związku z tym stała się ważnym elementem diagnostyki u pacjentów z podejrzeniem zespołu cieśni nadgarstka. Przy wystarczającej wiedzy lekarza na temat prawidłowego obrazu ultrasonograficznego nerwu pośrodkowego i kanału nadgarstka oraz patofizjologii neuropatii uciskowej na ultrasonograficzną prezentację nerwu pośrodkowego, badanie to jest cennym uzupełnieniem badań elektrofizjologicznych w diagnostyce zespołu cieśni nadgarstka.

Nerwy obwodowe to unaczynione struktury otoczone nanerwiem i posiadające we wnętrzu śród- i międzypęczkowo sploty naczyniowe. Sploty naczyniowe posiadają skośne i poprzeczne połączenia wzdłuż przebiegu nerwu. Zgodnie z aktualnym stanem badań nad nerwami, wiodąca hipoteza uważa mechanizm zaburzenia splotów naczyniowych za odpowiedzialny w rozwój cieśni nadgarstka. Zmiany naczyniowe w zespole cieśni kanału nadgarstka występują w trzech stadiach: I - zastój żylny, II - obrzęk nerwu wynikający z uszkodzenia śródbłonka naczyń włosowatych, III - upośledzenie dopływu krwi zarówno żylnej, jak i tętniczej. Ucisk nerwu, np. nerwu pośrodkowego, powoduje miejscowe zaburzenie krążenia. Wynikający z tego wzrost ciśnienia płynu śródnerwowego powoduje obrzęk nerwu i jednocześnie dodatkowo upośledza miejscowy przepływ krwi. Aktualne badania pokazują, że wpływa to również na pobudliwość aksonów nerwu pośrodkowego. 

Doświadczony lekarz ortopeda lub radiolog są w stanie w badaniu USG kanału nadgarstka wychwycić powyższe zmiany świadczące o kompresji nerwu pośrodkowego

Co można zdiagnozować podczas badania USG dłoni i nadgarstka?

USG dłoni i nadgarstka wykrywa m.in:

  • Zespół cieśni kanału nadgarstka
  • Choroba de Quervaina
  • Zespół kanału Guyona
  • Zespół skrzyżowania
  • Choroba Wartenberga
  • Gangliony
  • Uszkodzenia więzadeł nadgarstka, palców rąk
  • Uszkodzenia ścięgien mięśni zaopatrujących palce ręki

Jak się przygotować do badania USG ręki i nadgarstka?

Jeżeli w przeszłości doszło do poważnego urazu ręki lub nadgarstka należy przynieść ze sobą dokumentację medyczną opisującą jak przebiegało leczenie (zwłaszcza operacyjne). Jeżeli chorujesz na schorzenia przewlekłe (np. reumatoidalne zapalenie stawów), które dotyczy stawów ręki, bądź gotowy, aby podać lekarzowi listę leków zażywanych leków. 

Co daje USG nadgarstka i ręki?

Chociaż anatomia ręki i nadgarstka jest złożona, a występujące stany patologiczne są nieraz bardzo zróżnicowane, wiele procesów chorobowych jest specyficznych i poddających się łatwo diagnostyce utrasonograficznej w rękach doświadczonego lekarza. Z tego powodu ultrasonografia zawsze była atrakcyjną metodą obrazowania do oceny problemów z dłonią i nadgarstkiem. Coraz to nowe osiągnięcia w udoskonalaniu aparatów USG wysokiej rozdzielczości i przetwarzaniu sygnału, znacznie poprawiły jakość generowanego obrazu na ekranie monitora. Z tego powodu ultrasonografia dłoni i nadgarstka zajmuje obecnie istotne miejsce obok innych tradycyjnych metod, takich jak RTG, tomografia komputerowa czy rezonans magnetyczny ręki i nadgarstka. Specyficzne sytuacje, w których ultrasonografia daje niewątpliwe korzyści, to ocena stanu zapalnego pochewek ścięgnistych, zapalenia stawów ręki, naderwania i zerwania ścięgna palca u rąk, ocena podejrzanych guzków na ręce oraz precyzyjna lokalizacja ciał obcych w dłoni. Możliwa jest również analiza nerwu pośrodkowego mająca szczególne znaczenie u pacjentów z podejrzeniem zespołu cieśni nadgarstka.

Najczęściej zadawane pytania o USG nadgarstka, dłoni:

Jak wygląda i co wykaże USG ręki?

Podczas badania USG lekarz przykłada do grzbietowej lub dłoniowej powierzchni nadgarstka, ręki lub palców specjalną głowicę dedykowaną do badań drobnych stawów i mniejszych struktur anatomicznych ciała. Zakres badania zależy od wskazań wynikających z obrazu klinicznego. Badanie USG dłoni umożliwia stwierdzenie uszkodzeń ścięgien mięśni, stanu zapalnego pochewek ścięgnistych i stawów oraz zmian zwyrodnieniowo-wytwórczych. Dzięki badaniu USG można ocenić przebieg nerwu pośrodkowego i promieniowego oraz ewentualną przyczynę ucisku tych nerwów.

Kto wykonuje USG dłoni?

Badanie USG może wykonać lekarz radiolog, ortopeda lub reumatolog posiadający certyfikat ukończenia szkolenia z USG struktur nadgarstka i ręki.

Jak się przygotować do USG ręki?

USG ręki nie wymaga szczególnego przygotowania. Na badanie warto przynieść wyniki pozostałych badań, np. zdjęcia RTG ręki, wyniki badań laboratoryjnych w kierunku chorób reumatoidalnych lub wyniki badania przewodnictwa nerwu w przypadku podejrzenia neuropatii z ucisku.

Ile trwa USG ręki?

Długość trwania USG ręki zależy od zakresu ocenianych struktur. W przypadku zmian reumatologicznych nadgarstek i każdy palec jest oceniany osobno, co może wydłużyć czas trwania badania jednej ręki do 50 minut. Gdy badanie kliniczne wskazuje na konieczność wykonania badania USG pojedynczej struktury, np. nerwu pośrodkowego w kanale nadgarstka, USG trwa zwykle około 10-15 minut.

Chcesz uzyskać więcej informacji na temat USG ręki i USG nadgarstka?
Zadzwoń: 12 352 25 25

Cena usługi: 235-300

Cena: 235-300 zł

Rejestracja Wizyty

Spis treści

Kontakt

ul. Dworska 1B, 30-314 Kraków
[email protected]


Szpital Dworska - Kraków

Godziny otwarcia

Poniedziałek:
7:30 - 20:30
Wtorek:
7:30 - 20:30
Sroda:
7:30 - 20:30
Czwartek:
7:30 - 20:30
Piątek:
7:30 - 20:30
Sobota:
7:30 - 14:00
Niedziela:
nieczynne
lokalizacja parkingu

Parking koło Szpitala Dworska - wjazd od ulicy Bułhaka