USG pediatryczne

USG jamy brzusznej dziecka

Badanie USG brzucha dziecka posiada szerokie możliwości diagnostyczne – umożliwia wykrycie wielu nieprawidłowości w budowie narządów jamy brzusznej. Ponadto pozwala na wczesne zdiagnozowanie chorób układu pokarmowego czy moczowego w początkowym stadium, dzięki czemu możliwe jest szybkie wdrożenie odpowiedniego leczenia. USG jamy brzusznej cechuje łatwa dostępność, bezbolesność oraz brak szkodliwego oddziaływania na tkanki ciała. USG jest w pełni bezpieczne dla dzieci, dlatego w razie wystąpienia niepokojących objawów warto zgłosić się do lekarza, który wykonuje badanie ultrasonograficzne.

W Szpitalu Dworska w Krakowie wykonujemy również USG jamy brzusznej u osób dorosłych.

Kiedy wykonać USG jamy brzusznej u dziecka?

Badania USG jamy brzusznej u dzieci mogą mieć charakter przesiewowy lub diagnostyczny. U małych dzieci wiele wad rozwojowych, chorób czy procesów nowotworowych toczących się w jamie brzusznej nie daje specyficznych objawów. Rozpoznanie zaawansowanego stadium choroby w późniejszym okresach życia znacznie utrudnia podjęcie skutecznego leczenia. Uszkodzenie narządów jest wtedy często zbyt duże, co niekiedy wiąże się z trwałym upośledzeniem jego czynności. Badanie USG pozwala na wczesne wykrycie wielu niemych objawowo patologii, dzięki czemu możliwe jest szybkie wdrożenie odpowiedniego leczenia i zmniejszenie ryzyka groźnych powikłań.

Każdy niepokojący objaw ze strony układu pokarmowego czy układu moczowego powinien być sprawdzony w badaniu USG. USG brzuszka u niemowlaka warto wykonać w przypadku powtarzających się ataków kolek, które nie są zależne od rodzaju spożywanego przez dziecko pokarmu. Często występujące bóle brzucha u starszych dzieci, zwłaszcza z towarzyszącymi zaparciami lub przewlekłymi biegunkami i podwyższoną temperaturą ciała także wymagają kontroli lekarskiej i wykonania badania USG jamy brzusznej.

Przygotowanie do badania

Każde dziecko w trakcie badania USG jamy brzusznej powinno mieć wypełniony pęcherz moczowy (w miarę możliwości). W związku z tym na 30-60 minut przed badaniem należy dziecku podać wodę lub niegazowany płyn do picia.

Czy dziecko powinno być na czczo?

 1. Nastolatki obowiązuje podobne przygotowanie jak u osób dorosłych (nie spożywanie pokarmów na 4-6 godzin przed badaniem),
 2. Dzieci powinny powstrzymać się od spożywania posiłku na 3 godziny przed badaniem,
 3. Badanie USG jamy brzusznej u noworodków i niemowląt wykonuje się po nakarmieniu przez matkę.

USG brzucha dziecka – co wykrywa?

Badanie USG jamy brzusznej dzieci pozwala na wykrycie:

 1. odchyleń w zakresie wielkości narządów wewnętrznych, np. powiększenia wątroby,
 2. zmian patologicznych w wątrobie,
 3. przyczyn żółtaczki,
 4. kamieni w pęcherzyku żółciowym,
 5. zaburzeń drożności dróg żółciowych,
 6. stanu zapalnego trzustki,
 7. ropni, torbieli oraz guzów w jamie brzusznej,
 8. stanu zapalnego nerek,
 9. kamicy nerkowej,
 10. wad układu moczowego,
 11. zapalenia wyrostka robaczkowego,
 12. zaburzeń przepływu krwi w obrębie dużych naczyń jamy brzusznej.

Gdzie najlepiej wykonać USG jamy brzusznej?

W Szpitalu Dworska w Krakowie dysponujemy nowoczesnymi aparatami USG General Electric® serii Voluson®. Aparaty te są w pełni dostosowane do badań pediatrycznych. Szeroka gama głowic umożliwia dokładną ocenę jamy brzusznej noworodka, dziecka w wieku szkolnym jak i nastolatka. Opcja Doppler pozwala na precyzyjne zbadanie unaczynienia narządów wewnętrznych oraz ocenę przepływu w dużych żyłach i tętnicach jamy brzusznej.

U dzieci wykonujemy także inne badania USG:

 

Źródła:

 1. Brzewski M. Aktualne standardy badania USG jamy brzusznej u dzieci. J Ultrason 2017; 17: 41–42.
 2. Placzyńska M, Lichosik M, Jung A: Przydatność badania ultrasonograficznego jamy brzusznej u dzieci jako badania przesiewowego. Pediatr Med Rodz 2011; 7: 236–240.

Najczęściej zadawane pytania o USG jamy brzusznej dziecka:

{faqs cat=40}

Reklamy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *