USG pediatryczne

USG jąder dziecka

USG jąder umożliwia rozpoznanie najczęstszych wad rozwojowych oraz chorób jąder u dzieci. Badanie ultrasonograficzne obejmuje ocenę jąder i najądrzy oraz powrózka nasiennego. W przypadku nieprawidłowej lokalizacji jąder w jamie brzusznej USG pomaga ustalić mechaniczną przyczynę braku zstąpienia jąder do worka mosznowego. USG moszny pozwala ponadto na ustalenie przyczyny bólu jądra u starszych chłopców. Badanie ultrasonograficzne jest nieinwazyjne i pełni bezpieczne dla dziecka, dlatego w przypadku wystąpienia niepokojących objawów nie warto zwlekać z wizytą u lekarza. Zaniedbanie problemu może prowadzić do zaburzeń hormonalnych i niepłodności w wieku dorosłym.

W Szpitalu Dworska w Krakowie wykonujemy również USG jąder (moszny) u dorosłych.

Wskazania do USG moszny (jąder) u dzieci

Wodniak jądra u dziecka

Wodniak jądra u noworodka jest wadą rozwojową. W warunkach fizjologicznych jądra tworzą się nie worku mosznowym, ale w jamie brzusznej i w około 7 miesiącu życia płodowego zstępują do worka mosznowego. Po przemieszczeniu jąder do moszny powinno dojść do zasklepienia drogi, którą pokonały jądra. Jeśli to nie nastąpi dochodzi do gromadzenia się w mosznie płynu pochodzącego z jamy otrzewnej.

Objawami wodniaka jądra jest obecność miękkiego wypełnionego płynem guza, który po podświetleniu latarką jest prześwitujący. Moszna może być jednostronnie lub obustronnie obrzęknięta, a skóra worka mosznowego nadmiernie napięta. Wodniak jądra zmienia swoją objętość w trakcie dnia – największy jest w godzinach wieczornych, a zmniejsza się rano po nocnym spoczynku.

Wodniak jądra u noworodka jest zmianą podlegającą obserwacji – w pierwszym roku życia wodniak powinien się samoistnie wchłonąć. Wodniaka jądra nie wolno uciskać czy nakłuwać, ponieważ można tym doprowadzić do przypadkowego uszkodzenia jądra lub rozwinięcia się stanu zapalnego. W każdym przypadku obecność miękkiego guza na jądrze dziecka należy skonsultować z lekarzem, który za pomocą USG w pełni potwierdzi łagodność zmiany. Jeśli wodniak jądra utrzymuje się nadal w 2-3 roku życia lub powiększa się, może być konieczne wykonanie zabiegu operacyjnego.

U starszych dzieci wodniak jądra rozwija się zwykle w wyniku urazu okolicy pachwiny, często podczas uprawiania sportu. W niektórych przypadkach wodniak jądra może powstawać również w obrębie powrózka nasiennego.

Zespół ostrej moszny

Do możliwych przyczyn zespołu ostrej moszny u dzieci należą:

  1. Skręt jądra,
  2. Skręt przydatka jądra lub najądrza,
  3. Zapalenie jądra,
  4. Zapalenie najądrza,
  5. Uraz mechaniczny moszny,
  6. Nowotwór jądra.

Problemy te pojawiają się najczęściej w 1 roku życia oraz u chłopców w wieku 4-14 roku życia.

Objawami zespołu ostrej moszny są:

  • Ból moszny o nagłym początku,
  • Zaczerwienienie, zasinienie i/lub obrzęk moszny,
  • Nieprawidłowe wysokie ustawienie jąder w worku mosznowym.

W przypadku stwierdzenia powyższych objawów należy jak najszybciej zgłosić się z dzieckiem do lekarza, który wykona USG jąder i okolicznych struktur celem ustalenia przyczyny dolegliwości.

Wnętrostwo

Wnętrostwo oznacza nieprawidłowe położenie jąder – zamiast w worku mosznowym znajdują się one w jamie brzusznej. Wnętrostwo stanowi wynik braku zstąpienia jąder do moszny w ostatnich miesiącach życia płodowego. Przyczyną może być mechaniczna przeszkoda w kanale pachwinowym. Zbyt długie pozostawanie jąder w jamie brzusznej może powodować zaburzenia czynności jąder oraz bezpłodność. Ponadto istnieje większe ryzyko rozwoju nowotworu jądra w przyszłości. Przyczyną zmian jest zbyt wysoka temperatura, która wpływa niekorzystnie na funkcję jąder.

Badanie USG pozwala na zlokalizowanie jąder w obrębie jamy brzusznej. Brak zstąpienia jąder u 2-3 letniego chłopca stanowi pilne wskazanie do wizyty lekarskiej i badania USG.

Jądro wędrujące

Gdy jądra uległy zstąpieniu do moszny, ale okresowo obserwuje się ich cofanie w kierunku jamy brzusznej, stan ten określany jest jądrem wędrującym. „Znikanie” jądra z worka mosznowego zachodzi wskutek skurczu mięśnia dźwigacza jądra pod wpływem zimna czy stresu. Wędrującemu jądru sprzyja niepełne zasklepienie drogi z worka mosznowego do jamy brzusznej.

Jak przebiega USG jąder dziecka?

Przed wykonaniem badania USG jąder lekarz przeprowadza dokładny wywiad dotyczący początku i charakteru bólu jądra u dziecka, zmian w kształcie i objętości moszny lub innych zaobserwowanych objawów. Następnie lekarz wykonuje badanie palpacyjne moszny. W trakcie badania USG lekarz przykłada do worka mosznowego głowicę USG emitującą fale ultradźwiękowe. Powrót odbitych fal ultradźwiękowych od tkanek generuje obraz widoczny na ekranie monitora. W trakcie badania USG moszny lekarz ocenia jądra i najądrza oraz powrózek nasienny.

U noworodków i niemowląt z wnętrostwem USG jąder przeprowadza się przez powłoki brzuszne – głowica umieszczana jest na podbrzuszu dziecka. Jeśli zachodzi taka konieczność, diagnostyka poszerzana jest o USG układu moczowego.

Badanie USG jąder jest bezbolesne i bezpieczne – fale ultradźwiękowe emitowane przez aparat nie mają żadnego negatywnego wpływu na organizm dziecka ani na czynność jąder.

Najczęściej zadawane pytania o USG jąder dziecka:

{faqs cat=41}

Reklamy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *