Chirurgia ogólna

Rektoskopia

Rektoskopia jest to badanie polegające na wziernikowaniu dolnego odcinka jelita grubego – odbytnicy i częściowo esicy. Do odbytnicy wkładany jest rektoskop o długości około 25 cm i średnicy 2 cm. Rektoskop zawiera wbudowaną kamerę oraz źródło światła, dzięki czemu obraz wnętrza jelita obserwowany jest przez lekarza na ekranie monitora. Głównym celem badania jest ocena błony śluzowej jelita pod kątem patologicznych zmian, np. uchyłków, polipów i raka jelita grubego. W trakcie badania lekarz pobiera wycinek podejrzanej zmiany do badania histopatologicznego. Rektoskopia może także służyć wykonaniu prostych zbiegów, takich jak usunięcie polipów czy zatamowanie krwawienia. Rektoskopia jest bezpiecznym i bezbolesnym badaniem, dlatego nie należy się go obawiać.

Wskazania do rektoskopii

Do niepokojących objawów stanowiących wskazanie do wykonania rektoskopii można zaliczyć:

Obecność krwi w stolcu (wynik badania na obecność krwi utajonej),

  • Krwawienie z odbytu,
  • Zaparcia występujące naprzemiennie z biegunkami,
  • Uczucie parcia na stolec,
  • Ołówkowaty kształt stolca,
  • Ból w okolicy odbytu,
  • Bóle podbrzusza,
  • Podejrzenie chorób zapalnych jelit, m.in. wrzodziejącego zapalenia jelita grubego,
  • Niedokrwistość z niedoboru żelaza,
  • Utrata masy ciała bez wyraźnej przyczyny,
  • Endometrioza.

Rektoskopia wykonywana jest także ze wskazań terapeutycznych, np. konieczności usunięcia polipów, usunięcia ciała obcego, zatamowania krwawienia, poszerzenia zwężenia jelita grubego.

Jak wygląda zabieg rektoskopii?

W trakcie badania pacjent znajduje się w pozycji kolankowo-łokciowej. W wyjątkowych sytuacjach (znaczne osłabienie, podeszły wiek) dozwolone jest ułożenie na boku. Lekarz wykonuje badanie per rectum, po czym wprowadza wziernik do odbytnicy. W trakcie wprowadzania rektoskopu może być obecne lekkie uczucie rozpierania. Wziernik pokryty jest specjalnym żelem znieczulającym, dzięki czemu samo badanie jest bezbolesne. Rektoskopia wykonywana w celach diagnostycznych trwa zwykle około 10 minut. Zabieg może trwać nieco dłużej w przypadku rektoskopii leczniczej, której celem będzie np. usunięcie wcześniej zdiagnozowanych polipów.

Rektoskopia – przygotowanie

Odpowiednie przygotowanie znacznie ułatwia lekarzowi wykonanie badania. Szczegółowy sposób przygotowania omawiany jest z lekarzem podczas wstępnej wizyty. Zazwyczaj konieczna jest modyfikacja diety na przynajmniej trzy dni przed badaniem. Wskazane jest spożywanie pokarmów płynnych lub półpłynnych oraz rezygnacja z posiłków wzdymających i ciężkostrawnych. Dzień przed badaniem w godzinach wieczornych należy wykonać lewatywę. W dniu badania można pić tylko wodę oraz należy wykonać drugą lewatywę na około 1-2 godziny przed rektoskopią. Nie ma konieczności odstawienia dotychczas branych leków (np. leków na nadciśnienie, leków antyarytmicznych). Nie wolno natomiast stosować leków przeczyszczających, ponieważ utrudniłoby to lekarzowi wykonanie badania.

Najczęściej zadawane pytania o rektoskopię:

{faqs cat=146}

Reklamy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *