Zabiegi stopy

Operacja stulejki

 Stulejka polega na zwężeniu napletka, co powoduje niemożność jego zsunięcia z żołędzi prącia. Stulejka może występować u małych chłopców orazu dorosłych mężczyzn. Plastykę napletka i zabieg usunięcia stulejki wykonuje się, jeśli dziecko ma 3 lata i nadal nie jest możliwe odprowadzenie napletka. U dorosłych celem zabiegu jest profilaktyka stanów zapalnych oraz usprawnienie funkcji penisa w trakcie stosunku seksualnego. Plastyka napletka jest prostym, niebolesnym i bezpiecznym zabiegiem. W przypadku podejrzenia stulejki wskazana jest wizyta u urologa, który oceni niepokojące zmiany na prąciu i w razie konieczności zaproponuje odpowiednie leczenie.

 

Stulejka – objawy
Jak rozpoznać problem ze stulejką? U dzieci do drugiego roku życia lekkie przyleganie napletka do żołędzi penisa jest zjawiskiem normalnym. Napletek sklejony jest z żołędziami fizjologiczną lepką wydzieliną (tzw. mastką), której ilość w kolejnych miesiącach życiastopniowo maleje. U trzylatka napletek powinien być już całkowicie odprowadzalny. Rodzic może wykonać u dziecka proste badanie, sprawdzając delikatnie ruchomość i zakres odprowadzenia napletka. Badanie zaleca się wykonywaćpodczas kąpieli, kiedy dziecko jest zrelaksowane.
U dorosłych mężczyzn problem stulejkirozpoznaje się, gdy nie można całkowicie zsunąć napletka i odsłonić żołędzi – dotyczy to sytuacji w spoczynku lubgdy penis znajduje się we wzwodzie.Stosunkom seksualnym może towarzyszyć ból związany z zaciśnięciem penisa przez stulejkę. W przypadku wystąpienia stanu zapalnego, okolica żołędzi może być dodatkowo zaczerwieniona i bolesna, nawet w stanie spoczynku.
Przyczyny stulejki
Stulejka może być zmianą wrodzoną prącia. Najczęściej jednak przyczyną stulejki u małych chłopców jest nieodpowiednia pielęgnacja penisa w okresie niemowlęcym. Zaleganie resztek moczu oraz innych zanieczyszczeń sprzyja infekcjom bakteryjnym i stanom zapalnym powodującym wtórne obkurczenia się napletka. Otwór napletka staje się coraz mniejszy, przez co nie można go skutecznie odprowadzić. Podobnie u dorosłych – zaniedbywanie higieny zwiększa ryzyko przewlekłych zapaleń i tworzenia się zbliznowaceń ograniczających elastyczność napletka.
Powikłania nieleczonej stulejki
Utrzymywanie się stulejki u dziecka powyżej 3 roku życia grozi zahamowaniem rozwoju prącia. Zwężenie napletka może także utrudniać swobodne oddawanie moczu. U dorosłych mężczyzn zwężony napletek może ograniczać wytrysk nasienia i powodować zaburzenia erekcji. Długotrwały ucisk i nadkażenia prowadzą do przewlekłegozapalenia penisa. Skutkiem odległym zaniedbania problemu jest podwyższone ryzyko wystąpienia nowotworu złośliwego czyli raka prącia.
Stulejka – leczenie
Leczenie wczesnych stadiów stulejki u dzieci polega na regularnym naciąganiu napletka. Należy robić to z wyczuciem, aby nie doprowadzić do uszkodzenia napletka lub jego zaklinowania. W razie potrzeby stosuje się miejscowe środki przeciwzapalne. Dbanie o właściwą pielęgnację penisa zapobiega nawrotom problemu.
Operacja stulejki – kiedy konieczna?
Gdy naciąganie napletka pozostaje nieskuteczne, a ponadto występują objawy związane z utrudnionym odpływem moczu, problemy z erekcją lub nawracające stany zapalne, wskazane jest przeprowadzenie operacji napletka.
Zabieg nastulejkę – na czym polega?
Operacja napletka może polegać na powiększeniu jego ujścia (plastyka napletka) lub na jego częściowym lub całkowitym usunięciu (obrzezanie). Zabieg usunięcia stulejki jest całkowicie bezbolesny – przeprowadza się go w znieczuleniu ogólnym u dzieci lub w znieczuleniu miejscowym u osób dorosłych. W razie konieczności zakładane są szwy samowchłanialne, które ulegają samoistnemu rozpuszczeniu po około 2 tygodniach (nie trzeba ich potem usuwać). Miejsce zabiegu może zostać zaopatrzone antybiotykiem.
Operacja napletka należy do małoinwazyjnych i stosunkowo prostych zabiegów. Doświadczenie chirurga w tym zakresie pozwala na uzyskanie dobrego efektu kosmetycznego. Rekonwalescencja przebiega szybko i bezproblemowo. Po zabiegu usunięcia stulejki należy dbać o higienę prącia i unikać przebywania w wysokich temperaturach otoczenia. Po zagojeniu rany, niewielką blizenkę warto poddawać masażowi, co pozwoli zachować elastyczność tkanek. W okresie miesiąca od zabiegu zalecane jest powstrzymanie się od stosunków płciowych. W razie jakichkolwiek pytań lub wątpliwości należy skonsultować się z lekarzem, który wykonywał zabieg.

 

Reklamy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *